top of page

Když v nás něco vyvolává silné emoce

"Ne, to určitě není pravda! Co si to dovoluješ říkat?!" Tyto a jakékoliv další silné emoce, které v nás vyvolá tvrzení někoho jiného, ať už o nás nebo o nějakém tématu, je dobrým pro nás dobrým vodítkem. Pokud jste viděli, slyšeli anebo četli něco, co s vámi opravdu hluboce zatřáslo, vyvolalo ve vás velký nesouhlas a odpor (popření), tam zaměřte svou pozornost.


Proč? Protože venek nám zrcadlí náš vnitřek. To, co je naší součástí a doteď to pro nás bylo nevědomé. Protože nám to pomůže zase o kousek lépe poznat sebe a mít se o to raději. A sebeláska je v životě velmi důležitá (když nemáme rádi sami sebe, proč by nás měl milovat někdo jiný?).

  • Jaké emoce ve vás to psané/slyšené/viděné vyvolalo?

  • Proč vás to tak rozčílilo a naštvalo?

  • Proč to řešíte i po mnoha dnech nebo dokonce měsících?

Zkuste se do těchto kolikrát bolavých připomínek, názorů a diskuzí podívat s tím, že jsou pro vás darem. Pátrejte po příčinách a najdete v sobě indicie vedoucí k nalezení pokladu. At už to bude páchnoucí mrtvola anebo třpytivý svět, ten hněv je velkým generátorem energie potřebné buď pro změnu sebe a svých přesvědčení anebo přijetí sebe a rozhodnutí stát si za svým názorem a pohledem na věc, nalezení odvahy ji nahlas prezentovat, vnitřní síly a sebedůvěry.


Zkuste přijmout jiný pohled na věc. Respektovat, že někdo má jiný názor, jinou pravdu a že je to v pořádku. Přijetím ostatních přijímáme sebe. Dávám svobody názoru si i sobě dáváme o kus větší svobodu. Být sami sebou, mít své pohledy a pravdy, které nemusí platit pro všechny. O něco víc se uvolníme, vydechneme a necháme sebe i ostatní žít tak, jak potřebují. Přestaneme soudit a i ostatní přestanou soudit nás. Protože to, co vysíláme, se nám vrací zpět. Tak si tvoříme svět kolem sebe, ve kterém žijeme. I v diskuzích na sociálních sítích dostaneme jinou odpověď, pokud neútočíme, ale projevíme pochopení pro to, že to má někdo jinak. Se soucitem, uznáním pravdy a zkušeností jiných, se svobodou se vyjádřit, ať už je ten názor jakýkoliv. A s tím vším otočeným nejprve sami k sobě a pro sebe. Je to osvobozující!

Comments


bottom of page