Rodinné konstelace a problémy ve vztahu

Partnerská krize, komplikovaná nebo nemožná komunikace, nesladěnost, jiný pohled na život a výchovu. Často si, a to zejména ženy, stěžují na to, že jim to ve vztahu nefunguje. Že se v něm necítí dobře, ale přeci jenom nechtějí ze vztahu z mnoha různých důvodů odejít. Anebo jsou partneři již po rozchodu/rozvodu, ale kvůli něčemu se nadále ještě musí stýkat a domlouvat se (pes, děti, práce, majetek,...). Situací, kdy vzájemné pochopení a vstřícnost vázne, je opravdu mnoho. Společné je většinou to, že chybí aspoň z jedné, nejčastěji té mužské, strany snaha o zlepšení (ne)vztahu a komunikace.


  • Když on se mnou na terapie nepůjde.

  • Už jsem to zkoušela řešit snad stokrát a on je furt stejný a nechce se měnit.

  • Je spokojený se sebou i s tím, jak to mezi sebou máme.

  • Vylívá si svou zlost a nenávist na mě skrze naše děti.

Znáte to taky? Prožíváte podobnou situaci nebo se bojíte ze vztahu odejít, aby se vám ex nemstil na dětech? Pokud hledáte způsob, jak se do vašeho vztahu nevztahu podívat, pochopit toho druhého a změnit způsob, jakým spolu doteď fungujete a mluvíte, vřele vám doporučuju vyzkoušet rodinné konstelace.


Pokud vás zajímá jak a proč jste si podvědomě do života přitáhli zrovna takovou druhou polovičku, čtěte tady.


K čemu a jak vám konstelace pomůžou?


Tím, že si do zástupných rolí můžete postavit kohokoliv (včetně duší nenarozených dětí nebo mrtvých osob), dostáváte skvělou možnost, jak se zeptat na otázky, na které nemáte odvahu se běžně zeptat anebo na které nedostáváte odpověď. Kromě toho, že získáte odpovědi, uvidíte vaši situaci s odstupem a pochopíte, proč jste si vybral/a zrovna takového partnera/ku, co a proč se u vás ve vztahu děje nebo dělo. Získáte náhled do vztahové dynamiky, která se vám nedaří uchopit. Zároveň můžete hodně věcí změnit jak u sebe, tak i u partnera, aniž by ten druhý byl na konstelacích přítomen!


Neznám jinou metodu, která by umožňovala nahlédnout do hlavy a emocí jiných lidí, než systemické a rodinné konstelace. Dají se v nich řešit partnerské problémy, potíže s dětmi, vlastními rodiči a tchánovci, kolegy v práci. Můžete na nich řešit i vztah k nemocem, nehmotným a neživým věcem jako jsou peníze, auto, nemovitost,... Podívate se pod pokličku vztahů a dokážete je změnit. A to je opravdu velký dar. Vím, že se říká (a to do jisté míry platí), že člověk ostatní nezmění. Konstelace právě toto umožňují. Samozřejmě se měníte vy a tím i celý rodinný systém. Ale tím pádem změníte chování a vnímání i svého (ex)muže. Zkuste to ;)