Ať už se vám to stalo a vaše drahá polovička vám byla nevěrná. Anebo máte strach, že se to může stát, bez reálného důvodu. Téma nevěry s vámi emočně cloumá a nevíte, jak si s tím poradit?
"Proč se mi to děje?", ptáte se opakovaně. "Co když mě podvede zase / i tento?" hlodá ve vás. "Nemůže jít beze mě na akci, mohl by mě podvést", máte obavy, i když vám to ještě nikdy neudělal. Máte pocit, že ho musíte střežit jako oko v hlavě a bez vás na místa, kde by mohly být ženy (svůdkyně!), ho nepouštíte?
Co dělat se svým strachem a nedůvěrou?
Jak se ve vztahu uvolnit, důvěřovat, překonat nevěru a krizi?
Pojďme se na to podívat.
Nevěra (ne-viera), ne-víra, nedůvěra
Důvodů k nevěře je mnoho. Co mají společného je to, že se jí dá častokrát předejít pečováním o vztah. Rozčilujete se a odpovídáte: "Ale já jsem pro něho/ní udělala maximum, snažil/a jsem se, zajistil/a peníze, chod domácnosti, měl/a se se mnou jako v bavlnce. Co víc jsem jako mohl/a udělat? Jak jinak se jako dáš o vztah pečovat?" Snažíte se tu obvinit jeho/jí, tu hledáte u sebe, co jste udělali špatně. Točíte se v kolotoči emocí, které vás drtí a nevidíte cestu ven.
"Jak to zastavit, aby se mi to už nedělo?" "Jak se z toho vzpamatovat?" "Jak znovu začít věřit?"
Pokud jste už udělali nejrychlejší možné řešení, tedy vypakovali ho/jí z bytu, nemilosrdně spálili vzpomínkové předměty a v telefonu navždy smazali jeho/její číslo s tím, že vám bude líp samotné/mu až do konce vašeho života a myslíte to smrtelně vážně – pak spolu nemáme co řešit. Leda se můžete ze zvědavosti podívat na to, proč jste si podvědomě přitáhl/a do života člověka, se kterým jste si toto museli prožít.
Pokud máte z nevěry jen strach, aniž by se vám to kdy stalo, doporučuji pátrat po příčinách, které ve vás tuto emoci vyvolávají. Základem je (ne)důvěra, strach z opuštění, nízké sebevědomí (mrkněte na dialog důvěry a strachu). Taky můžete mít s nevěrou nepřímou zkušenost, pokud to zažil někdo z vašich rodičů, prarodičů, předků (viz rodová zátěž anebo transgenerační trauma).
Pokud jste nevěru zažili, ať už jednorázovou anebo opakovanou, a hledáte cestu, jak se s ní srovnat, smířit a odpustit, nastíním vám možnou cestu.
Jak z nevěry udělat dar pro váš vztah
Ne vždy znamená nevěra konec. “Když se to uchopí z toho správného konce, jako výzvu podívat se na to, co ve vztahu nefunguje a co by se mohlo zlepšit, aby oba partneři byli spokojení, dá se z nevěry a partnerské krize dostat a ještě z ní vykřesat pevnější a šťastnější partnerství,” dodává naději odbornice na vztahy Denisa Říha Palečková, která v online kurzu Tajemství láskyplného vztahu učí, jak zvládnout nevěru, úspěšně se dostat z krize a správnou péčí o vztah zabránit tomu, aby se nevěra opakovala.
Když to bylo jenom jednou
Lepší variantou nevěry je, pokud se to stalo “omylem” a byl to jenom úlet. Partner/ka vehementně prosí o odpuštění a lituje svého uklouznutí. “Tady máte téměř vyhráno, protože jediný zápas, který povedete, je s vaší vlastní myslí. A s tou se dá pracovat,” shrnuje Denisa Říha Palečková.
Horší bývá, když je zamilovaný/á. To hodně bolí. Protože myslí na ni/něho. Protože chce být s někým jiným a ne s vámi. Protože, i když se na ni bude snažit zapomenout, bude na ni/něho myslet. Anebo od vás rovnou odchází. A to bolí dvojnásob.
Co dělat v případě opakované nevěry
Není to poprvé, topíte se v tom a nevíte, kudy ven. Děláte první poslední a zase se to stalo… Váš protějšek opět slibuje, že tentokrát už to bylo vážně naposledy! Ať už tím zástupným důvodem byl alkohol nebo nedostatek sexu s vámi. Co se s tím dá dělat? Máte dvě možnosti, jak se zachovat.
Přijmete partnera/ku se vším všudy takového/takovou, jaký/á je. I s tím, že se o jeho/její lásku a fyzickou blízkost budete dále dělit s někým dalším. A pak tedy gratulujeme k nadhledu a k dobré práci se svými emocemi. Víte, že jste na prvním místě a nemusíte se bát, že vás opustí.
Usoudíte, že jste monogamní tip a dělit se o svou lásku nechcete. Už pouhá představa vám dělá fyzicky i psychicky špatně. Neumíte si ani představit, že byste měli spolu mít cokoliv intimního, když to nedávno dělal/a s někým úplně cizím. A nedejbože s někým, koho velice dobře znáte… Nechcete se strachovat o to, kde a s kým zase je, když není s vámi. “Pokud máte za sebou více nevěr, je dost možné, že ta poslední nebyla poslední. A vy se musíte rozhodnout, zda takhle budete žít dál, nebo ne. Pokud ne, bude třeba za tímto vztahem udělat tlustou čáru,” říká Říha Palečková.
Tipy na to, jak se srovnat s nevěrou
Napište si na dobře viditelné místo a opakujte si větu: ŽIVOT SE NEDĚJE MĚ, ALE PRO MĚ. Ano, nevěru můžete vnímat jako odrazový můstek. K sobě, ke změně života, k osobnímu růstu. “Když se neuzavřete před bolestí, ale postavíte se jí čelem a budete se z ní učit, stane se očistec darem k růstu. I když je vám teď strašně, nezůstane to tak napořád a na konci tunelu se objeví světlo,” radí Říha Palečková, která v online kurzu Tajemství láskyplných vztahů ukazuje cestu, jak zvládnout partnerskou krizi.
Nechte se provést krizí odborníkem, ať už na párových terapiích nebo si zajděte na rodinné konstelace. Osobně moc doporučuji výše zmíněný online kurz, ve kterém se řeší nejenom nevěra a jak se dostat ze vztahové krize, ale také se naučíte, jak vhodným způsobem dlouhodobě pečovat o vztah, abyste se v něm oba cítili milovaní a neměli potřebu hledat pocit milovanosti s někým jiným. Podívejte se na 20minutovou ochutnávku zdarma, abyste věděli, co můžete od kurzu očekávat.
Věnujte se sami sobě a dopřejte si výživu, lásku a péči. Váš partner/ka není jediným zdrojem lásky. Požádejte o pomoc své přátele nebo rodinu. Zajděte si na masáž, výlet nebo sportujte. Vytvořte si program dne tak, abyste neměl/a čas přemýšlet, vzpomínat a utápět v nehezkých emocích. Pokud nevíte, do čeho píchnout a že žádné koníčky už dlouho nemáte, vzpomeňte si na své dětství. Co vás tehdy bavilo dělat?
Zkuste něco nového a vystupte ze stereotypu. Vycestujte na pár dní na výlet nebo dovolenou. Získáte větší perspektivu na váš život.
Zaměřte se na seberozvoj. Zapracujte na své sexualitě, poznejte lépe své emoce anebo se vrhněte na rozvoj kariéry. A kdo může, tak i rekonstrukce a pořádný úklid domova taky moc pomůže.
Když jste spolu, nemluvte o tom. Už jste to nejspíš probrali několikrát z mnoha různých úhlů. Není třeba se dál a dál propadávat do bažiny. Místo slov raději projevujte své emoce pomocí zvuku. Chce to čas, než se emoce zklidní a budete schopní z bažiny vylézt. Ale dopřejte si ho a nikam nespěchejte. Opravdu každá diskuze navíc může jen prohloubit vaše zranění.
Od návalu emocí vám velmi rychle pomůže metoda EFT, kineziologie nebo emoční kód. A s řešením situace a pochopením vztahové dynamiky rodinné konstelace.
Důvěra ve vašem vztahu dostala zabrat. A možná máte pocit, že už nebudete nikdy nikomu moct důvěřovat. Zhluboka se nadechněte a zaměřte svou pozornost na pozitivní stránku věci. Třeba to, že váš partner/ka je naživu a v lepším případě chce s vámi zůstat ve vztahu. A pokud i vy s ní/m, tak udělejte vše proto, aby se váš vztah z této krize dostal.
Když najdete odvahu, podívejte se na opravdovou příčinu nevěry. “Velmi často mívají vzorce nevěry jedno společné: partner/ka se s milenkou cítí jako král/královna. Mívá pocity, které ve svém vztahu nemá naplněné. Udělejte si takovou rekapitulaci vztahu, jak se v něm cítíte vy a co vám chybí. A co chybí vašemu partnerovi/partnerce. A pak zapracujte na tom, abyste si navzájem své potřeby naplnili,” dodává na závěr Říha Palečková.
Comments